JUSTINA ZELIONKAITĖ DAMBRAUSKIENĖ

PSICHOLOGĖ

PIRMAS KARTAS. Ar jau metas?

Dažnai tenka vesti lytiškumo ugdymo paskaitas moksleiviams ir suaugusiems, kuriose pastebiu, kad dauguma nežino, kada galima tapti seksualiai aktyviais su kitu asmeniu.

Kai paklausiu moksleivių, kada galima pradėti lytinį gyvenimą, gaunu klaidingų ir pusiau teisingų atsakymų: ,,Kai prasideda menstruacijos‘‘, ,,Nuo 14, 16, 18 metų‘‘, ,,Kai susirandi merginą/vaikiną“, ,,Kai esi psichologiškai pasiruošęs, subrendęs‘‘.

Iš tikrųjų siekiant, kad pirmoji seksualinė patirtis neturėtų neigiamos įtakos fizinei ar/ir  psichinei sveikatai žmogus turi „atitikti‘‘ šiuos kriterijus:

  1. Būti 18 metų ar vyresnis. 18 metų žmogus yra fiziškai subrendęs, tačiau tai nereiškia, kad vos atšventus gimtadienį jau galima  drąsiai pulti į lytinį gyvenimą. Būtina atsižvelgti į sekančius punktus. Jeigu jų neatitinkate, laukite tol, kol atitiksite.

  2. Turėti romantinius santykius. Dažnai jauni žmonės sunkiai gali įsivertinti tarpusavio santykių kokybę. Jie galvoja, kad gerai pažįstą partnerį. Deja, visus žmones patikrina laikas – skirkite tam laiko. Įsimylėjimo fazėje suprasti, kas tikra, o kas iliuzija - labai sunku. Žmonės natūraliai linkę pradžioje vaizduoti geresnius, o kartais įsimylėjęs asmuo tiesiog nemato to, kas jam nepatinka. Žinoma, ir tai, kad ilgai draugaujate nereiškia, kad jau reikia pradėti lytinį gyvenimą. Svarbu, kad santykiuose būtų pagarba, pasitikėjimas, supratimas.

  3. Nejausti gėdos, baimės ir kaltės.  Jaunuoliai dažnai pervertina savo psichologinę brandą ir partnerio noras kažką daryti tampa motyvu užsinorėti ir pačiam, dėl to įsitikinti ar esi iš tikrųjų psichologiškai pasiruošęs pradėti lytinį gyvenimą reikia atsižvelgiant į tai ar nejauti GĖDOS, BAIMĖS ir KALTĖS


 

 

Gėdos apsinuoginti... Gėdos, kad kažkas sužinos ir pan.

Baimės, kad skaudės, kraujuos, pastosi, pasirodysi keistai ar nepavyks... Baimės, kad kažkas sužinos ir t.t.

Kaltės prieš save ar kitus, pvz., tėvus, kad jau pradėjai tai, ką galbūt tėvai neigiamai vertina.

 

Jeigu žmogus atitinka visus 3 kriterijus, galima manyti, kad jis yra pasiruošęs pradėti lytinį gyvenimą ir riziką patirti fizinius negalavimus bei psichinį diskomfortą per santykius ir po jų, minimalizavo.  Tiesa, 2 ir 3 punktas gali būti naudojamas ir betkuriuose naujuose santykiuose ateityje sprendžiant ar seksualiai suartėti su kitu asmeniu.

 

P.S. Krikščioniško lytiškumo ugdymo požiūris šiuo ir kitais klausimais yra kitoks. Aš remiuosi tarptautinėmis lytiškumo ugdymo gairėmis. Kadangi visi galime rinktis kuo tikėti ir sekti – išnaudokite šią galimybę.

 

TEL. +370 675 15077  |  EL. PAŠTAS: zelionkaite.justina@gmail.com  |  Kaunas

  • Facebook Clean
  • White Instagram Icon

SUSISIEKITE SU MANIMI

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now